Kategorie produktów

Meble chłodnicze a oszczędność energii – część II

Środa, 17 marca 2010 HURT & DETAL Nr 3 (49) / 2010
W poprzednim numerze przedstawiliśmy Państwu rozwiązania energooszczędne oraz proekologiczne, które można stosować w meblach chłodniczych i mroźniczych. Dzisiaj prezentujemy ciąg dalszy naszych propozycji.

Po szóste, drzwi i pokrywy szklane. Pokrywy szklane do bonet mroźniczych znane są od wielu lat. Dotychczas zapewniały higienę i lepsze przechowywanie produktów. Dzisiaj pokrywy szklane to przede wszystkim element proekologiczny, dlaczego? Dlatego, że meble z pokrywami zużywają mniej energii, potrzebują odtajania maksymalnie raz na dobę, a z użyciem dobrej automatyki nawet raz w tygodniu. Dla porównania bonety bez pokryw odmrażają się co najmniej 3-4 razy na dobę. Tym sposobem oszczędzamy zarówno na pracy agregatu, jak również na pracy grzałek elektrycznych. Z naszych obserwacji wynika, że zastosowanie pokryw szklanych w bonetach generuje oszczędności rzędu 40% w relacji do standardowego użytkowania.

O ile pokrywy szklane nie są niczym nowym, o tyle nowinką są drzwi do regałów chłodniczych. JBG-2 od dwóch lat uczestniczy w projekcie wyposażania regałów w przeszklone drzwi. W zależności od potrzeb, drzwi takie mogą być rozwierne lub przesuwne. Dodatkowo wyposaża się je w mechanizmy, które pozwalają wygodnie zatowarować lub umyć mebel. W opcji można zamontować pionowe oświetlenie, które poprawia widoczność ekspozycji. A oszczędności? Zastosowanie drzwi przeszklonych w klasycznym regale chłodniczym obniża koszt zużycia energii o 60%, przy czym jest to także wartość, którą zaobserwować można w kosztach eksploatacji agregatów.

Po siódme, ekologiczne czynniki chłodnicze – w momencie, w którym gazy syntetyczne, takie jak R-404a czy R-507 stały się czynnikami kontrolowanymi, wróciła także do naszego kraju dyskusja na temat bardziej ekologicznych rozwiązań w tym zakresie. A tych mamy trzy rodzaje: pierwszy znany od lat, chociaż ostatnio zapomniany, to tzw. pośredni układ chłodniczy oparty na hydraulicznej instalacji, w której roztwór glikolu o odpowiednim stężeniu pracuje jako przenośnik chłodu. Sam roztwór chłodzony jest za pomocą klasycznego gazu chłodniczego, stąd i nazwa „układ pośredni”. Zasadniczym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że posiadamy w kraju relatywnie mało fachowców, którzy potrafią prawidłowo zaprojektować, wykonać i serwisować takie instalacje.

Drugi rodzaj ekologicznych czynników chłodniczych to tzw. „butany” a więc organiczne związki chemiczne, w tym przypadku węglowodory o odpowiedniej strukturze cząsteczkowej, które charakteryzują się doskonałymi własnościami w zakresie wydajności chłodniczej. Niestety gazy te mają także doskonałe „własności wybuchowe”, w związku z czym obecne ich stosowanie ogranicza się do urządzeń domowego użytku. Historia zatacza tutaj koło, ponieważ gazy tej kategorii były używane w chłodnictwie jeszcze przed tzw. freonami, ale właśnie ze względu na niebezpieczeństwo użytkowania, rozpoczęto poszukiwania innych rozwiązań.

I wreszcie trzeci z ekologicznych czynników chłodniczych, którym jest najzwyklejszy dwutlenek węgla. Z racji tego, że obecnie na ziemi mamy go w nadmiarze, jego zastosowanie w układach chłodniczych zalicza się do rozwiązań ekologicznych, a jego ewentualny powrót do atmosfery z rozszczelnionej instalacji nie będzie miał większego wpływu na efekt cieplarniany. Dwutlenek węgla jako czynnik chłodniczy wymaga bardzo wysokiej kultury technicznej. Firma JBG-2 z powodzeniem realizuje takie inwestycje w krajach skandynawskich, gdzie instalacje CO2 cieszą się ogromną popularnością.

Po ósme, powierzchnia eksploatacyjna czyli przełożenie gabarytów zewnętrznych mebla na jego pojemność oraz funkcjonalność. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest minimalizowanie mebli z jednoczesnym zachowaniem ich powierzchni ekspozycyjnej. Należy uważać, aby nie znaleźć się w tzw. pułapce parametrów. Chodzi tutaj o to, aby towar przechowywany w meblu był optymalnie widoczny dla klientów. W tym celu funkcjonuje specjalna norma, która określa wartość widoczności produktów (VPA). Dlaczego? Dlatego, że meble chłodnicze i mroźnicze w pierwszej kolejności służą do eksponowania towarów w określonych warunkach. Wartością wymierną jest wynik sprzedaży towarów umieszczonych w meblach. Generalnie chodzi o to, aby przy zastosowaniu wszystkich możliwych rozwiązań energooszczędnych i proekologicznych istniała możliwość zwiększenia obrotów. Właściwie zaprojektowany mebel chłodniczy lub mroźniczy posiada bardzo dobry współczynnik VPA.

Przechodzimy tutaj z tematu oszczędzania do zarabiania, ale czyż nie chodzi o to aby na oszczędzaniu zarabiać?

Jak wynika z powyższego, w JBG-2 staramy się aby spośród wszystkich nowinek wybrać i dostarczyć naszym klientom tych, które istotnie są proekologiczne oraz pozwalają oszczędzać i przez to zarabiać. Zapytacie Państwo o koszty zakupu przedstawionych w treści artykułu rozwiązań. Trudno podać w jednym zdaniu koszty, które zależne są od wielu czynników, ale... Energooszczędne świetlówki T5 stanowią standard wyposażenia mebli JBG-2 i oszczędzanie na ich użytkowaniu nic nie kosztuje klienta. Wentylatory energooszczędne zwracają się w zależności od rodzaju mebla i jego użytkowania, w czasie od dwóch do trzech i pół roku. Pokrywy szklane i drzwi zwracają się w okresie od trzech do pięciu lat. Oczywiście zasadniczym czynnikiem mającym wpływ na amortyzację takich inwestycji jest cena kilowatogodziny, a ta rośnie z roku na rok. Dlatego dobrze jest rozważyć możliwości zaoszczędzenia w momencie planowania zakupów.

Karol Poremski, JBG-2 Sp. z o.o.

tagi: meble chłodnicze , wyposażenie ,